Znaczenie uciekania przed kimś w śnie. Co oznaczają nasze sny?

Ludzki mózg to niezwykły narząd, które nie został jeszcze do końca rozpracowany. Nawet najlepsi i najbardziej wykształceni naukowcy mają problem z rozszyfrowaniem naszego umysłu i tego, co w nim siedzi. Mózg jest odpowiedzialny za projekcję naszych snów. Kiedy kładziemy się wieczorem spać, mamy tą świadomość, że może przyśnić nam się coś niesamowitego, koszmarnego lub neutralnego, czy dziwnego. Sny towarzyszą nam już od najmłodszych lat życia, niektórzy twierdzą też, że sny pojawiają się już u dzieci w życiu płodowym.

Czym są ludzkie sny?

Naukowcy zgodnie stwierdzili, że sny są wytworem naszej wyobraźni i tego, w jakiej sytuacji się aktualnie znajdujemy. Są przy tym silnie związane z emocjami i odczuciami, jakie nam na co dzień towarzyszą. Jedne osoby są zdolne do świadomego przeżywania snów i ich kontrolowania. Inne zaś nudzą się rano z pustką w głowie, tak jakby nic im się nie śniło. W rzeczywistości jednak każdy z nas śni, tylko o tym nie pamięta.

Sytuacja życiowa ma ogromny wpływ na sny. Na przykład, kiedy jesteśmy studentem, który czeka na jeden z najważniejszych egzaminów w swoim życiu, jakim jest obrona, może nam się przyśnić coś związanego z tym wydarzeniem. Kiedy się czymś mocno stresujemy, możemy w nocy przeżywać koszmary i mary nocne, a nawet paraliże senne w skrajnych przypadkach. Mózg tworzy w naszej głowie obrazy, często dołącza do nich najróżniejsze inne scenki, w rezultacie powstaje coś w rodzaju spektaklu – często, kiedy budzimy się rano, nie możemy w ogóle rozszyfrować znaczenia naszego snu, ponieważ wydaje on nam się zwyczajnie bezsensowny. Tak działa właśnie silny stres i emocje.

Fazy snu

W zależności od wieku sny mogą różnić się od siebie. Na sen wpływa również stan zdrowia, a sam stan możemy zaobserwować głównie w godzinach porannych. Sen można bowiem podzielić na poszczególne fazy, takie jak:

  • NREM – czyli faza, w której zasypiamy i w naszym mózgu pojawiają się fale delta,
  • REM – czyli faza, w której nasze gałki oczne wykonują szybkie ruchy i następuje całkowite rozluźnienie mięśni w całym ciele. Faza REM jest właśnie odpowiedzialna za projekcję snów.

Przejście z fazy początkowej, do fazy głębokiego snu, zajmuje około godziny. Sama faza NREM u dorosłych osób trwa około 100 minut. Cykl zmian z jednej fazy na drugą może powtarzać się kilka razy, ponieważ w fazie REM najłatwiej się budzimy. Wtedy uaktywnia się w naszym mózgu ta część, dzięki której śnimy.

Sny mogą pojawiać się, kiedy uda nam się zasnąć lub rano, kiedy musimy już wstawać. Często zdarza się też, że po ciężkim dniu udajemy się na krótką, godzinną drzemkę. Wtedy również jest duże prawdopodobieństwo, że przyśni nam się coś ciekawego.

Co oznaczają nasze sny?

Sny są jedynie projekcją naszego mózgu. Przeważnie nie mają żadnego znaczenia i są tylko ujściem emocji jednego z najbardziej skomplikowanych narządów w naszym ciele. Ludzie jednak od niepamiętnych czasów doszukują się w nich jakiegoś znaczenia. Najbardziej fascynujące dla naukowców, są sny świadome. Przybierają one postać rzeczywistą, wtedy właśnie wydaje nam się, że nie śnimy, a przeżywamy to, co się dzieje, naprawdę.

Przykładowo, kiedy przyśni nam się, że przed kimś uciekamy, może to oznaczać, że coś nam zagraża i wkrótce znajdziemy się w niebezpieczeństwie. Może to również oznaczać, że chcemy uniknąć jakiegoś negatywnego doświadczenia. Senniki są jednak tylko taką instrukcją, którą można, ale nie trzeba brać na poważnie.