Jakie mudy spotykane są w zakładach produkcyjnych?

Zapewne każdy z zakładów produkcyjnych spotkał się kiedyś z niewykorzystaniem swojego całego potencjału, który został wcześniej zaplanowany. Niesie to ze sobą pewne straty, które najczęściej przekładają się na mniejsze zyski przedsiębiorstwa. Co zrobić, jeśli w Twoim zakładzie produkcyjnym pojawi się muda? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się z niego, jakie są najpopularniejsze rodzaje mudy i co zrobić, aby wyeliminować marnotrawstwo.

Muda – co to takiego?

Muda to słowo, które pochodzi z języka japońskiego. Tłumaczone jest ono jako marnotrawstwo, czyli obszary strat, które pojawiają się w zakładach produkcyjnych. Innymi słowy, jest to pojęcie odnoszące się do wszelkiego rodzaju działań, które nie przynoszą żadnych wartości dodanych i tym samym są bezużyteczne.

Jakie obszary strat można wyróżnić?

Muda dzieli się na dwa rodzaje: mudę pierwszego stopnia i mudę drugiego stopnia. Ten pierwszy rodzaj odnosi się do obszaru strat obejmujących procesy, które nie są możliwe do zlikwidowania lub trudno jest je wykluczyć w krótkim czasie. Drugi przypadek odnosi się do obszaru strat, które można szybko zlikwidować. Do najczęściej spotykanych strat należeć będzie:

  • nadprodukcja, która wiąże się z produkowaniem większej ilości produktów, niż jest to na daną chwilę konieczne. Nadprodukcja uznawana jest za jeden z najpoważniejszych rodzajów mudy.
  • tworzenie nadmiernych zapasów produktów wiąże się z wyprodukowaniem konkretnych produktów na zaś i przechowywaniem ich w magazynie. Taka sytuacja prowadzi do chwilowego zamrożenia swoich środków finansowych oraz prowadzi do konsekwencji, która wiąże się na przykład z uszkodzeniem danego towaru, co również przekłada się na straty pieniężne.
  • błędy jakościowe wytworzonych produktów, które nie spełniają określonych warunków i potrzeb klienta. Błędy takie wymagają wówczas dodatkowych poprawek bądź stworzenia produktu od nowa. Sprawia to, że przedsiębiorca traci na to nie tylko swój czas, ale i materiały oraz ponosi dodatkowe koszty produkcji.
  • oczekiwanie jest jednym z łagodniejszych rodzajów obszaru strat, ponieważ aspekt ten dotyczy pracowników, materiałów lub urządzeń, które w danym momencie tkwią w bezczynności.
  • zbyteczny ruch, który wiąże się z intensywniejszym poruszaniem się pracowników lub urządzeń transportowych w czasie, kiedy nie jest to potrzebne.
  • zbędne przetwarzanie wytworzonych produktów, które odnosi się do utraty swojego czasu i pieniędzy na modernizację rzeczy, która tego nie wymaga.
  • zbędny transport, który wiąże się z przewożeniem różnego rodzaju materiałów ze zbyt dużą częstotliwością. Sprawia to, że jest to czynność nieopłacalna, ponieważ przez to traci się swój czas.

Co powinno się zrobić, aby wyeliminować marnotrawstwo?

Marnotrawstwo to jeden z czynników, który wpływa na niekorzyść zakładów produkcyjnych. W ten sposób tracą one część swoich przychodów na coś, co jest zupełnie niepotrzebne. Aby wyeliminować mudę w swojej działalności, to najlepszym rozwiązaniem będzie zautomatyzowanie procesów systemami wspierającymi produkcję, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania firmy.