Kiedy mogę rozpocząć nebulizację u dziecka?

Wielu rodziców często zastanawia się jak uchronić swoje dziecko przed wirusami i bakteriami, które tylko czekają, aż człowiek straci czujność. Większość infekcji objawia się najpierw bólem gardła, które z czasem staje się czerwone i nadwrażliwe. Zaraz potem przychodzą kolejne objawy – kichanie, katar, ból głowy, mięśni i stawów. Infekcje można złapać dosłownie wszędzie, a w przypadku dzieci w wieku szkolnym zdarza się to, co najmniej kilkanaście razy w roku.

Pomimo tego, że małe dzieci chorują częściej niż dorośli, nie ma powodów do obaw. To całkowicie normalne zjawisko. Z racji tego, że w szkole jest mnóstwo dzieci w różnym wieku, najłatwiej tam o przeziębienie. Dzieci z reguły łagodniej przechodzą infekcję, dlatego, kiedy chorują przynajmniej kilka razy w roku, ich organizm uodparnia się, a co za tym idzie, coraz lepiej zwalcza różnego rodzaju wirusy i bakterie.

Aby skutecznie radzić sobie z pierwszymi objawami przeziębienia i grypy u najmłodszych, warto sięgnąć po nebulizator dla dzieci. Kiedy rozpocząć nebulizację i w jakich wypadkach ją stosować?

Pierwsze kroki

Na początku należy sobie wyjaśnić, czym różni się inhalator od nebulizatora. Dla wielu osób może to być problem, ponieważ zarówno pierwsze, jak i drugie urządzenie służy do wykonywania zabiegów leczniczych na różne dolegliwości dróg oddechowych. Inhalator jest jednak skierowany dla osób, które wiedzą jak kontrolować swój oddech podczas dawkowania leku. Są to z reguły osoby dorosłe i starsze dzieci. Nebulizator to natomiast urządzenie, które może być używane przez każdego, bez względu na wiek – nawet przez dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym, a nawet niemowlaki.

Zadaniem nebulizatorów jest zmieniać płynną postać leku w aerozol – tak zwaną „mgiełkę” – która z łatwością dociera do dróg oddechowych, szybko się wchłania i przynosi pacjentowi ulgę. Nebulizator dla dzieci pozwala oczyścić górne drogi oddechowe z zalegającej tam wydzieliny, jak również nawilżyć je, dzięki czemu śluzówki nie przesuszają się, a dziecko swobodnie oddycha.

Kiedy i na co wybierać nebulizację?

Metodę leczenia aerozolami można tak naprawdę zacząć w każdej chwili. Kiedy stan pacjenta tego wymaga lub kiedy zajdzie taka potrzeba. Nebulizator dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych powinien zawierać w zestawie dodatkowe elementy, które ułatwią wykonywanie zabiegu. Najważniejsze są ustnik i maseczka, dla starszych dzieci zaleca się ustnik, młodsze natomiast powinny korzystać z maseczki – ona zaś powinna szczelnie przylegać do twarzy, aby uniknąć ulatniania się preparatu.

Wyróżnia się kilka rodzajów urządzeń do przeprowadzania nebulizacji w domu, są to między innymi:

  • nebulizatory ultradźwiękowe – które wykorzystują drgania o wysokiej częstotliwości, aby wygenerować płynny lek w postaci małych cząsteczek.
  • nebulizatory pneumatyczne – które za pomocą kompresora wytwarzają sprężone powietrze. Powietrze zmienia roztwór leku w maleńkie krople, które łatwiej się wchłaniają.
  • nebulizatory siateczkowe, zwane także membranowymi – które właśnie za pomocą cienkiej membrany zamieniają płynny lek w aerozol. Ten rodzaj najlepiej sprawdzi się u najmłodszych. Działa również znacznie ciszej niż pozostałe urządzenia i dzięki swoim małym rozmiarom, nadaje się do również do podróży.

Na rynku jest wiele różnych rodzajów nebulizatorów dla dzieci. Jedne wyróżniają się zabawnym wyglądem, inne przydatnymi funkcjami dodatkowymi. Decydując się na metodę leczenia dróg oddechowych u dzieci warto, przed zakupem odpowiedniego nebulizatora, zapoznać się z jego parametrami i wybrać taki, który spełni oczekiwania zarówno rodzica, jak i dziecka.