Kotły gazowe — czy warto w nie zainwestować?

Przez lata najpopularniejszą formą ogrzewania w naszym kraju były piece węglowe. Do dziś są one obecne w wielu budynkach. W ostatnich latach słusznie jednak zauważono, że w trakcie pracy emitują do atmosfery wiele szkodliwych substancji. Jedną z alternatyw mogą być kotły gazowe. Czy warto w nie zainwestować i jeśli tak, to dlaczego?

Kotły gazowe — komu zlecić ich montaż?

Chcąc unowocześnić swoje ogrzewanie, warto znaleźć odpowiednich fachowców, którzy zajmą się takim procesem. Kotły gazowe w Mławie oferuje między innymi firma Technika Grzewcza „Termika” Robert Bieniek. Jest to rodzinne przedsiębiorstwo, które od lat 90. działa w tej branży.

Z racji na duże doświadczenie i spory asortyment firma Termika może znacząco pomóc w wyborze i montażu dobrego kotła gazowego. Dodatkowo może ona zaoferować autoryzowany serwis gwarancyjny, w którym przeprowadzane są wszelkie naprawy.

Kotły gazowe — rodzaje, jak działają?

Samo stwierdzenie kocioł gazowy nie jest jednak dość precyzyjne. Istnieje całkiem dużo rodzajów tych urządzeń grzewczych, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze. Najpopularniejsze są piece tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne, a także kaskadowe. Co wyróżnia każdy z nich?

Piece tradycyjne to po prostu kotły, w których gaz jest spalany w celu wytworzenia ciepła potrzebnego do ogrzania instalacji. Kondensacyjne dodatkowo wykorzystują spaliny powstające w trakcie spalania gazu. Dzięki ciepłu, które jest w nich zawarte, można dodatkowo ogrzać wodę w wymienniku.

Piece pulsacyjne to rodzaj kotłów kondensacyjnych. W nich różni się sposób spalania gazu. Nie ma tam standardowego palnika. Zamiast tego odpowiednio dobrana mieszanka powietrzno-gazowa jest wtłaczana do komory spalania.

Ostatni rodzaj to piece kaskadowe. Są to jednak urządzenia przeznaczone do większych budynków. Z racji na ich konstrukcję można połączyć kilka kotłów w tak zwaną kaskadę, dla większej efektywności ogrzewania.

Kotły gazowe — czy warto je wybrać zamiast węglowych?

Kotły gazowe to największy rywal pieców węglowych. Czy jednak są od nich lepsze? Tak i to pod wieloma względami. Przede wszystkim kotły gazowe są znacznie czystsze. W trakcie pracy nie generują produktów ubocznych, takich jak popiół. Ponadto kotły gazowe można uznać za wręcz bezobsługowe. Aby zapewnić ciągłość ich pracy, nie trzeba robić tak w zasadzie nic. Paliwo jest podawane automatycznie.

Kotły gazowe są też czystsze. W trakcie spalania gazu do atmosfery trafia znacznie mniej szkodliwych związków niż w przypadku węgla. Pozwala to między innymi na walkę ze smogiem w miastach. Wielką zaletą jest też nowoczesność pieców gazowych. Często można dokładnie sterować ich pracą z pomocą specjalnych aplikacji.

Oprócz tego kotły gazowe są po prostu ekonomiczne. Nie wymagają zbyt wiele miejsca, gdyż w ich wypadku nie jest potrzebna przestrzeń do przechowywania paliwa. To może zostać dostarczone poprzez instalację gazową. Ponadto koszty ogrzewania gazowego na dłuższą metę są po prostu niższe niż podczas korzystania z pieców na węgiel.