Nowy Przemysł 4.0 – Wyzwania i Możliwości

Nowy Przemysł 4.0

Nowy Przemysł 4.0 jest wyjaśnieniem współczesnych trendów produkcji opartych na wykorzystaniu technologii informacyjnej, maszyny do przetwarzania danych, urządzeń internetowych, uczenia maszynowego oraz innych rozwiązań cyfrowych. Jego twórcy widzą w nim możliwość zmian macierzy produkcji i przekształcenia go w inteligentny system produkcji, który będzie miał głęboki wpływ na sytuację gospodarczą.

Przyszły Przemysł 4.0

Nowy Przemysł 4.0 ma na celu stworzenie dynamicznych, elastycznych i innowacyjnych systemów produkcji, które z kolei będą miały wpływ na poprawę efektywności i jakości. Ma na celu poprawę wydajności poprzez wykorzystanie cyfrowego wsparcia, zautomatyzowanie procesów, wyrównanie poziomu produktów i usług, szybszą reakcję produkcji na potrzeby klienta oraz lepszą zakresu jakości usług.

Wyzwania Przemysłu 4.0

Największym wyzwaniem związanym z Przemysłem 4.0 jest jego stosunkowo nowa natura – wiele firm prowadzących działalność gospodarczą może uważać, że przejście na takie technologie jest nie do przyjęcia bądź zbyt skomplikowane. Jak dotąd wciąż jest ono słabo rozpowszechnione, a zmiana wymaga setek godzin pracy, by zrozumieć stronę konsultacyjną i techniczną, aktywować wszystkie funkcje „w chmurze” oraz dostosować je do wymagań lokalnych. Przemysł 4.0 składa się bowiem z wielu modułów i technologicznych zastosowań, które same w sobie są skomplikowane.

Potencjał Przemysłu 4.0

Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw Przemysł 4.0 oznacza wyjście poza gabaryty dotychczasowych technologii stosowanych w produkcji.