Zarezerwuj mnie! Czy słyszeliście już o umowie rezerwacyjnej?

Często zdarza się tak, że kiedy przeglądamy jakieś strony z mieszkaniami od dewelopera, to natykamy się na napis „rezerwacja”. Może tutaj chodzić o to, że ten, kto zdecydował się na to konkretne mieszkanie, zawarł z deweloperem umowę rezerwacyjną – aby zaklepać to konkretne mieszkanie i np. zebrać resztę potrzebnej kwoty. Taka umowa – pomimo tego, że ma jakąś swoją nazwę – zaliczana jest do tak zwanych „umów nienazwanych”. Chodzi tutaj o to, że nie ma żadnych konkretnych regulacji prawnych i przepisów, stricte obejmujących zagadnienie umowy rezerwacyjnej.

Jak mogę zarezerwować moje nowe mieszkanie?

Mieszkania na sprzedaż w Mławie również można zająć, „zaklepać”, czy też zarezerwować właśnie. Taką umowę można zawrzeć, jednak powinna być ona zgodna z ogólnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego. Może być zawierana, jako umowa w formie pisemnej – na papierze – lub w formie słownej, choć z reguły zawiera się ją w tej pierwszej formie – bo tak po prostu jest bezpieczniej.

Zanim w ogóle zdecydujemy się zaklepać, czy zarezerwować takie mieszkanie, powinniśmy wpierw bardzo dobrze się zastanowić nad tym, czy w ogóle stać nas na nie i czy możemy sobie na nie pozwolić. Umowę możemy zawrzeć nie pokrywając żadnych opłat bądź odpłatnie – kwota powinna być raczej symboliczna, z racji tego, że umowa ta nie ma żadnych regulacji prawnych. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby ją zawrzeć. Ale co dzieje się w przypadku, gdy taka umowa nie zostanie wykonana?

Co się stanie, jak nie wywiąże się z umowy?

Jeżeli zawarliśmy umowę rezerwacyjną na nowe mieszkanie na sprzedaż w Mławie, ale z jakiegoś powodu nie mogliśmy się z niej wywiązać, to musimy wziąć pod uwagę jedno. Niewykonanie umowy może wiązać się z koniecznością poniesienia odszkodowania na podstawie art. 471. Kodeksu Cywilnego, który mówi: „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania…”.

Sytuacja może wyglądać nieco inaczej, jeżeli taką umowę zawarliśmy w mniej formalny sposób – jako umowę ustną. W tym przypadku może dochodzić również do zerwania umowy ze strony dewelopera, który nie dotrzyma złożonej obietnicy o wstrzymaniu sprzedaży mieszkania – i po prostu sprzeda je komuś innemu. W takim wypadku możemy walczyć o swoje prawa do odszkodowania.

Co zawiera taka umowa?

Nie ma określonego i skodyfikowanego wzoru na umowę rezerwacyjną. Zawiera się ją według ogólnych zasad, które określa Kodeks Cywilny, z tego właśnie względu, w razie niewywiązania się z niej, musimy ponosić koszty odszkodowania – dla dewelopera. Przed zawarciem umowy rezerwacyjnej z inwestorem (deweloperem), należy szczegółowo zapoznać się i przedstawić swoje wszystkie wątpliwości. Sama umowa powinna zatem zawierać następujące elementy:

  • informacje na temat sprzedającego i kupującego,
  • informacje o tej jednej, konkretnej nieruchomości,
  • cenę lokalu i wysokość opłaty rezerwacyjnej (jeżeli takowa ma występować),
  • informacje o ewentualnych konsekwencjach w razie niewywiązania się z umowy,
  • czas rezerwacji i informacje o dacie, kiedy zostanie podpisana umowa deweloperska.

Jak widać, przed zakupem mieszkania czeka nas niezwykle wiele spraw do załatwienia. Nie zrażajmy się tym jednak, ponieważ po tych wszystkich formalnościach będziemy mogli cieszyć się własnym, indywidualnym mieszkaniem.