Co z tą witaminą D?

Ciągłe głosy o jej niedoborze, przecież słońce daje dawkę witaminy D. O co taki hałas? A właśnie o to, że żyjemy w takiej sferze klimatycznej i promieniowania słonecznego za wiele nie mamy. Lato trwa raptem 3 miesiące z czego 2 miesiące pada deszcz. Nie ma szans na odpowiednią dawkę tej witaminy dlatego warto sięgać po posiłki bogate w witaminę D oraz suplementy.

Czy witaminą D jest niezbędna w organizmie?

Witamina D w sumie witamina 25-OH D3 odpowiada za prawidłowy rozwój układu kostnego i mineralizacje kości. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni
oraz układu odpornościowego. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia i mięśnia sercowego. Suplementowanie witaminy D jest niezbędne, by o połowę zmniejszyć ryzyko powstawania raka. Reguluje poziom cukru we krwi oraz wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Witamina D – kiedy jej brak a kiedy jej za dużo?

Pierwszym krokiem jest zbadanie jej poziomu w krwi. Od wyniku zależy diagnoza. Czy suplementować czy zaprzestać. Deficyt występuje, gdy wartość jest mniejsza od 20. Następnie stężenie:

  • Niskie od 20 do 30
  • Optymalne od 30 do 50
  • Wysokie od 50 do 100
  • Potencjalnie toksyczne od 100 do 150
  • Toksyczne >150

Niedobór powoduje osteoporozę u dorosłych i krzywice u dzieci. Słabnie siła mięśni co przyczynia się do trudnościami z chodzeniem. Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach, m.in. w sercu, głównie w tętnicach i nerkach. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Co jeść by dostarczyć organizmowi witaminy D?

Witaminę D możemy przyswajać wraz z posiłkami. Najwięcej witaminy D zawierają tłuste ryby morskie, takie jak węgorz, czy łosoś. Spore jej ilości zawiera również śledź i makrela. Również żółtko jaj i mleko uzupełniają zapotrzebowanie organizmu.